CB radio

CB radio

CB radio, to pasmo radiowe, oficjalnie nazywane radiostacją pasma obywatelskiego. Działa na płaskim i otwartym terenie, ma zasięg kilkudziesięciu kilometrów w stacjach bazowych, w samochodach jego zasięg wynosi do kilkunastu kilometrów, a CB radio ręczne ma zasięg od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Odległość zasięgu jest zależna od anteny oraz możliwości łączności przez odbicie fali.krzewy ozdobne tarnów

CB http://dotsplanet.pl/tag-produktu/posciel-140×200/ radio powstało, aby ułatwić życie jego użytkownikom, ponieważ miał zastąpić krótkofalówki, na które trzeba było mieć licencje. Pierwsze CB radio powstało w latach 40 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Do Europy trafiło ono w połowie lat 60 XX wieku, lecz w Polsce popularne stało się dopiero w latach 90.

Obecnie w Polsce jest 40 kanałów radia CB, poprzez które można nadawać. Niektóre z nich mają swoje konkretne cele np.:

Kanał 28 służy wywołaniu rozmówcy w celu prowadzenia rozmowy. W niektórych miejscach w Polsce jest on martwy, dlatego tez w tym celu korzysta się z kanału nr 15.

Kanał nr 2 służy, aby wzywać taksówki oraz łączności między taksówkami.

Kanał nr 19 jest zarezerwowany do komunikacji między pojazdami, to tzw. kanał drogowy. Pomaga on np. przejechać miasto osobom, które nie znają danego miast, są tam informacje o korkach, wypadkach, patrolach policji, itp.

Kanał nr 14 to tzw. „śmietnik” ponieważ wiele urządzeń, które posiadają radioodbiorniki (nawet zabawki) mają łączność na tym kanale i dlatego tam jest wszystko.

Kanał nr 16, to kanał używany czasie jazdy w terenie.

Kanał 9, to specjalny kanał ratunkowy, który służy do wzywania pomocy w nagłych wypadkach. Na tym kanale nie można prowadzić rozmów prywatnych. W Polsce kanał ten jest wykorzystywany przez Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej, która ma około 10 tysięcy społecznych ratowników, zdeklarowanych, że w razie klęski żywiołowej, czy innej katastrofy na dużą skale są gotowi brać udział w akcji ratowniczej. Kanał nr 9 wykorzystuje się również do poszukiwania osób zaginionych.

W Polsce CB radia można używać bez specjalnego pozwolenia, muszą jedynie spełniać normy europejskie.

CB radio jest obecnie w świecie tak rozpowszechnione, że powstają grupy i organizacje wokół CB radia. W Polsce powstało stowarzyszenie, które min. doprowadziło do porozumienie z Ministerstwem Łączności i uzyskania pozwolenia na używanie 40 kanałów.

– autor artykułu